Okunan Makale:
Toplumun endişeleri

Toplumun endişeleri

Yazı Akgün Akdil

1998 yılından beri her iki yılda bir gerçekleşen Saint-Étienne Uluslararası Tasarım Bienali, École Supérieure d’Art et de Design de Saint-Étienne (ESADSE) okulu ve Cité du Design merkezi tarafından organize ediliyor. Çağdaş tasarımı teşvik etmek ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşabilmek amacıyla düzenlenen etkinliğin her yeni edisyonunda toplumun endişeleriyle ilgili bir tema seçiliyor; istihdamdaki değişiklikler, güzellik duygusu, empati gibi… Aslında her tema, dünyamızın bir resmini çizme ve ona eşlik eden değişikliklere benzersiz bir bakış açısı getirme fırsatı sunuyor. 

Bir ay boyunca Saint-Étienne kentinin dört bir yanında düzenlenen sayısız konferanslar, seminerler, atölye çalışmalarıyla tasarım öğrencileri ve profesyonellerini buluşturan Uluslararası Tasarım Bienali, yine tam anlamıyla festival havasındaydı. Her yıl 200 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyan bienal bu yıl, “Me, You, Nous: Designing Common Ground” temasıyla kapılarını açtı. 

Saint-Étienne Uluslararası Tasarım Bienali’nin bu yılki küratörü Lisa White, Londra merkezli dünyanın en büyük trend tahmin şirketlerinden biri olan WGSN’de Lifestyle & Interiors Direktörü. “2020 yılına yaklaşırken tasarım artık malzemelerden çok, sistemler hakkında şekilleniyor; ortam ve deneyim üretmeye bağlanıyor. Bu, inşa edilmiş dünyayla, özellikle de diğer insanlarla bağlantılar oluşturmakla da alakalı. Giderek, insanların kişisel sağlık ve iyi hissetme halleri, parçası oldukları büyük toplulukla ilişkilendiğinden, tasarım bu topluluğu yaratmada önemli rol oynuyor. Çağdaş tasarımın ana odak noktası, çok kuşaklı, çok kültürlü, çok davranışlı toplumlarda nasıl yaşayacağımız. Sadece yaşa, ırka veya cinsiyete göre değil; hıza, ilgi alanlarına, bakış açısına da göre değişen bir grafik söz konusu. Bienalin on birinci edisyonunun ana hedefi de, dünyamızı değiştiren nesneler, ifadeler, sistemler ve onların bakış açılarını ortaya çıkararak, tüm bu unsurların bir arada bulunup iş birliği yapmalarını sağlayacak yolları bulmak.” sözleriyle bienali açıklayan Lisa White “Gelecek, üretimle değil biyo-üretim ile ilgili olacak,” diye de ekliyor. 

Lisa White (Fotoğraf: Pierre Grasset)

“Me/You/Nous” teması, yaygın bireysellik çağında kurulan radikal iş birliklerine değiniyor. Yani bir başkasını anlamak için öncelikle kendimize bakmamız gerektiğine… Toplumun ihtiyaçları, istekleri ve hayalleriyle konuşmak için teknoloji veya iş dünyasının dışına bakmak gerekiyor. 

Lisa White gelecek için tasarımı şöyle ifade ediyor; “Gelecek için tasarım yapmak, gerçekten bir amaca hizmet eden sistemler ve ürünler oluşturmak için endüstri, doğa, teknoloji, insanlar ve gezegenle iş birliği yapmak lazım aslında. Gelecek için tasarım yapmak, bir filmden tekerlekli sandalyeye ya da bir fabrikaya kadar bütünsel tasarım anlamına geliyor. Ortak bir zemin tasarlamak sosyal değişimlerin, teknik aksaklıkların ve çevresel değişimin 11. saatinde tartışmaya katılmak için hiçbir zaman geç olmadığı anlamına gelir. Masada herkes için yer var; Ben, Sen, Biz.”

Yukarıda: Grown Chair, Gavin Munro

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git