Okunan Makale:
“Tant Mieux!”

“Tant Mieux!”

Yazı Kate Thal, Fotoğraf Joss McKinley

Philippe Bornard, dağınık saçları ve rahat giyim tarzıyla, ince zevkleri olan bir şarap üreticisinden ziyade yabani bir rock star’a benziyor olabilir. Ama görünümüne aldanmayın. 27 yıllık şarap endüstrisi bilgisine sahip Bornard’ın 2009 Point Barre Ploussard şarabı, dünyanın dört bir yanından hayran edinmesini sağladı. 

Peki Bornard’ın kullandığı gizli malzeme ne? İlk olarak, Bornard Jura’ya ve Fransa’nın doğu Alpleri’ne özgü bir üzüm karışımı kullanıyor. Buradaki koşullar, en iyileri gücü gizlemeye çalışmayan bir aroma ile duyuları harekete geçiren, rozeye yakın bir kırmızı şarap elde edilmesini sağlıyor. İkinci olarak, üzümler kimyasal müdahale olmaksızın yetiştiriliyor ve daha sonra elle hasat edilerek şarap imalathanesindeki kendi cihazlarına bırakılıyorlar. Sonuç mu? Meyvenin tatlılığı ile çiçek notalarının korunduğu, topraksı ve kuvvetli, fakat yine de berrak ve canlı bir karışım. 

Ploussard şarabın asla 19°C’nin üzerinde tüketilmemesi gerekiyor: 17°C’de ya da daha iyisi 18°C’de tüketilmeli. Bu, bolca peynirle servis edilmesi ve iyi dostlarla birlikte acele etmeden, yavaş yavaş içilmesi gereken bir şarap. 

Kate Thal, Green & Blue Wines’ın sahibidir. 

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git