Okunan Makale:
Sneaker ikilemi

Sneaker ikilemi

Yazı Barış Çetin

Amerikalı bilim adamı Charles Goodyear’ın kauçuğu kükürtle işleyip, lastik yapma yönetimini bulması, bir anlamda sneaker kültürünün miladı sayılıyor. Zira Goodyear’ın icat ettiği bu teknik, sadece birkaç yıl sonra spor ayakkabı yapımında kullanılmaya başlıyor. Takip eden birkaç yıl içinde de dünya, Converse’in kült modeli ‘All Star’ ile tanışıyor. 1920’lerin başında dönemin ünlü basketbol oyuncusu ve antrenörü Chuck Taylor’ın -ki bugün hala Converseler üzerinde adı yazıyor- onayından geçen bu model ile marka hızlı bir yükselişe geçiyor. Devamında oyuna katılan Alman kardeşler Rudolf ve Adolf “Adi” Dassler ile de kurallar tamamen değişiyor. Adolf Adidas’ı, Rudolf ise Puma’yı kuruyor. Nike ise oyuna efsaneleşmiş modeli Cortez ile 1970’lerde katılıyor.

Öncelikli üretim amacı sportif aktiviteler olsa da spor ayakkabılar çok kısa süre içinde sahaların ve kortların ötesine geçerek sokaklarda boy göstermeye başladı; yüksek moda sahnesinin de böylece dikkatini çekmiş oldu. 

Fonksiyonellik ve yaratılış amacıyla diğer ayakkabı modellerinden ayrışan spor ayakkabılar günümüzde yüksek moda markalarının tasarladığı ‘’spor ayakkabılar’’ ile aynı kategori altında. Ancak spor ayakkabı üzerinde gelişen bu trendin işlevselliğini sorgulamadan edemiyor insan. Sporda, doğada veya yürüyüş yaparken tercih ettiğimiz ayakkabılarla bir lüks moda markasına ait sneakerbizi aynı işlev doğrultusunda tatmin etmiyor. Zira hiçbirimiz spor yaparken tasarımcı imzalı bir sneaker giymiyoruz. 

Günümüz moda sisteminin yarattığı hızlı tüketim, lüks markaları birbiri ardına yeni sneaker modelleri çıkarmaya sürüklese de performansı doğrultusunda satın aldığımız modeller her zaman bir adım önde. Ve görünen o ki uzun bir süre boyunca önde kalmaya devam edecek. 

Görsel kredisi: Forrest Gump (1994).

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git