Okunan Makale:
Sınırsız düşünmek

Sınırsız düşünmek

Yazı Jo Lawson-Tancred

Paris’in merkezinde, Élysée Sarayı’nın – Fransa cumhurbaşkanının resmi ikametgahı – olduğu caddenin aşağısındaki dar bir sokakta, ABD ve Birleşik Krallık konsolosluklarının az ilerisinde yer alan Hermès genel merkezinde, her salı sabahı, özel bir heyet toplanıyor. Yegane amacı maison’un ikonik ipek şalları – carré’ler – için renk uyumunu yakalamak olan bu komite, trendleri analiz ediyor, tonlarda ufak değişiklikler yapıyor ve en sonunda, uzun incelemelerle üretilen prototiplerden sonra, nihai renk paletine karar veriyor. Bu süreç iki yıla kadar uzayabiliyor.

Hermès, 1937 yılında ilk fularını piyasaya sürdüğünden beri 75 binden fazla renk geliştirdi. Ancak geliştirilen renklerin birçoğu uygun aşamaları geçemediğinden üretime giremedi. Artistik direktör Bali Barret’in pürdikkat liderliği eşliğinde karar verme süreci, işe bir mood board yaparak, aktarılmak istenen duyguyu ortaya koymakla başlıyor; her zaman, çok sayıda örneğin incelendiği ve birbiriyle karşılaştırıldığı teknik bir başlangıç yapılıyor. Mühim olan, renk teorisi ve yaratıcı içgüdüler arasında denge kurabilmek. “Mesele yalnızca renkler değil, aynı zamanda renklerin sizde uyandırdığı his, yarattığı atmosfer,” diye özetliyor Barret.

Diğer moda evleri standart renk yelpazesine bağlı kalırken, Hermès, sınırsız bir spektrumda titizlikle ilerliyor. Barret, renk seçiminin, bilgisayar programları yerine, soyut görsel formüller kullanılarak manuel yapıldığını anlatıyor. İlk başta bahsettiğimiz heyetin görevi, fular baskısını üstlenen kimselerden işte tam da bu noktada ayrışıyor. Zira Hermès yakın tarihte Lyon’daki fabrikasında geleneksel serigrafi baskı tekniklerini en son dijital teknolojiyle buluştursa da, fularların üretim şekli ne olursa olsun, Barret ve takımının asıl önceliği değişmedi: Yenilikçi ama geçmişle uyumlu, her çağa ayak uydurabilecek, yalın ama güçlü bir estetiğe sahip tasarımlar yapmak.

Görsel kredisi: Bu çekim Martin Bruno tarafından Le Monde d’Hermès dergisi için Pamukkale’de gerçekleştirilmişti.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git