Okunan Makale:
Mükemmel yemek jesti

Mükemmel yemek jesti

Yazı Mario Bellini

“Elinle yeme!” Batı dünyasında annelerimizin dikkatli bakışları altında adabıyla yemek yemeyi öğrenirken sıkça duyduğumuz bir cümledir bu. Oysa, dünyanın birçok başka ülkesinde binlerce, hatta milyarlarca insan yüzyıllardır elleriyle ya da Hindistan’da olduğu gibi parmaklarıyla yemek yiyor. Ritüelleşmiş ve doğal bir zarafet barındıran bu yeme biçimi, yemekle çok daha içgüdüsel ve duyusal bir ilişki kurulmasını sağlıyor.

Çıplak ellerin tek alternatifi Batı icadı çatal bıçak mı? Ellerimizi kirletmeden ve yemeğimize pislik bulaştırmadan yemenin başka yolu yok mu? Parçalama, kesme ve doğrama gibi vahşi jestlere başvurmadan da yemek yiyemez miyiz? Bu bir hayli barbarca eylemleri, yemek sofrasında sergileyeceğimize mutfakla, yemeğin hazırlık aşamasıyla sınırlı tutsak olmaz mı? 

Bu sorular, bizi, uluslararası bir yarışmanın konusu olabilecek sıra dışı bir tasarım sorusuyla karşı karşıya bırakıyor. Ama el/çatal bıçak ikilemi çoktan çözüldü: Antik Çin’de, muhtemelen Shang Hanedanı döneminde (MÖ 1500-1050). 

Kazanan tasarım, elin uzantısı gibi işleyen, son derece mütevazı, tek kullanımlık bir çift tahta çubuktu. Yemeği tutup ağıza götürme hareketini taklit eden bir yeme tarzı bu. Yemek ve ağızla birebir temasın olmadığı ama yine de yemek ile ağız arasındaki özgün ilişkinin korunduğu zarif bir jest… Dolaysız ve içgüdüsel bir yeme eylemine kapı aralıyor. 

Meçhul tasarımcısına tebrikler!

Mario Bellini, mimar ve tasarımcı olarak çalışmaktadır. 

Yukarıda: Aktör ve yapımcı Stanley Baker, 1969 yılında Young’s adındaki Çin restoranında aktris Honot Blackman ile yemek yiyor. (Getty Images)

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git