Okunan Makale:
Mobil “Romeo”

Mobil “Romeo”

Yazı Arik Levy, Fotoğraf David Lees/Corbis

Alfa Romeo Giulietta’yı ilk gördüğüm anı tam olarak hatırlayamıyorum ama bana verdiği hissi dün gibi anımsıyorum: Tel-Aviv’deydim ve adeta serap görüyordum, asfalt üzerinde süzülürken dört tekerlekli bir otomobile dönüşen bir cıva damlası görmüş gibiydim. O an benim için hayatım boyunca Alfa Romeo’ya duyacağım aşkın başlangıcıydı desem yanlış olmayacaktır. Giulietta’nın atletik formu ve kendine özgü motor mırıltısı beni kendisine hayran bıraktı.

Yıllar sonra, Art Center Europe’da otomobil tasarımı programına başvurduğumda dahi Julietta otomobil tasarımı namına favorilerim arasındaydı -ki halen Pininfarina’nın tüm çalışmaları bana ilham veriyor. 

Gündelik hayatta otomobillere karşı kişisel ilgim, beden üzerindeki yer çekiminin azalması hissi ve hareket etmeden yer değiştirme farkındalığıyla ilişkileniyor. Ama otomobil kullanmayı (Paris trafiği hariç) çok sevmemin nedeni apayrı: İçinde bulunduğum otomobili bedenimin bir uzantısıymış gibi görüyorum. İnsan-makine, dayanıklılık-hassaslık, denge-hareket; tüm bu ikililerin birleşimi söz konusu sanki… Öte yandan otomobil tasarlamak ise, daha ziyade tutkuyla alakalı… Giulietta’ya sahip olmak gibi. 

Arik Levy, sanatçı ve endüstriyel tasarımcıdır. 

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git