Okunan Makale:
McQueen ile yarışmak

McQueen ile yarışmak

“Navahoların yaşamlarına yön veren bir deyişleri vardır: ‘Yeterince zamana ve yere sahip toprak.’ Benim istediğim de bu.” – Steve McQueen

Yazı John-Paul Pryor

Steve McQueen, Johnny Depp’in Amerikan Yerlileri bilgeliğine karşı sevgisini paylaşsa, Bullitt ve The Getaway filmlerinde 38 kalibre bir Smith & Wesson tabanca taşısa ve Hollywood’da 1940 model bir “Kızılderili Şefi” motosikletiyle dolaşsa da, Jack Sparrow’dan ziyade Ruth Ellis’in can düşmanı David Blakely ile daha fazla ortak noktaya sahip. Malum, aktörün her şeyden çok sevdiği tek şey, yarışmaktı –1971 yapımı Le Mans filmindeki rolü bunun en iyi ispatıdır. 

Özellikle motosikletler, McQueen’in en sevdiği yarış makineleriydi. Ve bu noktada The Great Escape filminde Nazilerden kaçarak özgürlüğüne kavuşmasını sağlayan 650cc Triumph TR6 Trophy motosiklet ilk sırada geliyor. 

Tehlikeli sahnelerin çoğunda kendisi yer alsa da, bu filmde, dikenli telin üzerinden özgürlüğüne kavuşmaya çalıştığı söz konusu çekimlerde uzun zaman dublörlüğünü yapan Bud Ekins oynamıştı: “Setteyken bazen yarışmak için ortadan kaybolurdu ama aslında böyle davranmaması gerekirdi. Zira bir keresinde ayağını kırmıştı ve ekibe kamyonetin arkasında benzine basıp kaydığını söylemişti.” 

McQueen’in The Great Escape filmindeki gözaltı sahnesi de Amerikan Donanması’ndaki gerçek bir deneyimi yansıtır: Aktör, kız arkadaşıyla birlikte kaçak durumuna düştükten sonra askeri hapishanede 40 gün geçirmiştir. Görünen o ki, Steve McQueen’in yaptığı her şeyde, sanatıyla yaşamı arasındaki çizgi bulanıktır…

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git