Okunan Makale:
Tam zamanında

Tam zamanında

Yazı ve fotoğraf Nadav Kander

Küçükken evimizde kocaman bir dolap vardı; içi, orada duran alet edevatın kılıfları gibi deri kokardı. Büyükbabama ait film kameraları gibi mekanik cihazları da orada muhafaza ederdik. Zaman zaman dolaba girer, kameraları kurar ve o karanlıkta, mekanizmanın çıkardığı sesi dinlerdim. Sanıyorum sekiz yaşlarındaydım… 

Deri kokusu bana halen fotoğraf makinelerini ve görüntü kalitesini çağrıştırıyor.

12 yaşımda ise otobüse atlayıp Johannesburg’da Dion isimli bir dükkana gittiğimi hatırlıyorum. Oradaki kameraları inceledikten sonra para biriktirmeye karar vermiştim. Bir sene sonra aynı dükkandan bir Pentax Spotmatic F satın aldım. Spotmatic F, bayonet yerine vidalı objektifin kullanıldığı son kameraydı. Kameranın gövdesiyle objektifi arasına takılarak kullanılan ve nesneleri çok yakından çekmeye yarayan uzatma tüplerinden de aldım. O makineyle çektiğim ilk fotoğraflarda, pencere kenarında duran ölü sinekler vardı. Sene 1974’tü. 

Sonraları Pentax’ı kullanmayı bıraktım ama şimdiki fotoğraflarımın, o sinek fotoğraflarından izler taşıdığını görüyorum. 

Bir şeylere yakından bakmayı, gözle kolayca görülemeyen ya da ilk bakışta göze çarpmayan şeyleri (güzel fotoğraflanmış, bakması zor şeyleri)  göstermeyi her zaman sevmişimdir. Ben savunmasızlık, dehşet, aşk ve korkuya dair fotoğraflar çekiyorum; gülümseyen insanları çekmem asla. Çünkü altta yatan şeylere bakmayı severim. 

Fakat Pentax’ım şimdi de mükemmel durumda. Ben bu kamerayı aslında bir nesne olarak sevdiğime inanıyorum, çıkardığı klik seslerini, objektifi ayarlarken bana verdiği hissi… Göstermek istediğim şeyleri bire bir gösterebilmesini. Beni fotoğrafçılığa yönelten de bu olguydu: Bir şeylerin fotoğrafını çekme ihtiyacı değil, göstermek istediklerimi tam istediğim gibi gösterebilecek bir cihazı kullanma ihtiyacı. 

Görsel kredisi: Nadav Kander’in Henry Kissenger portresi (2004)

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git