Okunan Makale:
Kramer giyim felsefesi

Kramer giyim felsefesi

Yazı David Hellqvist

Kişiliğinize uyan bir giyim tarzı bulmak zor olabilir; hatta birçoğumuz kıyafetlerimizi duygusal durumlarımıza uydurma çabasıyla bir ömür geçirebiliriz. Edebiyatta, filmlerde ve televizyonda, imza niteliğindeki görünümleri bir kilometre öteden tanınabilen bazı karakterler vardır, hatta bazıları stilleriyle eş anlamlı hale gelmişlerdir. Seinfeld’deki Cosmo Kramer bu örneklerden biri. 

Kramer, ekrandaki karakterini ifade etmek için birçok yola başvururdu; saç stili, beden dili ve giysileri, bunların tamamı eksantriklik ile iç içe geçmişti. Gardırobu modanın ötesindeydi çünkü giyimi duygusal durumuyla ilgiliydi: Son derece kişisel ve giyimle dışa vurulan ifade söz konusuydu. Koyun postu kabanlar, yüksek belli pantolonlar ve o Guayabera-vari gömlekler. Kramer 1950’lerin genellikle yumuşak ipek kumaş ile parlak renklerden ve bazen de grafik desenlerden oluşan bowlingetkisinin belli bir tipini yansıtıyordu. Belki de Jerry, George ve Elaine’in yanı sıra izleyiciler de ilk başta irkilmişlerdi ama 1998’de son Seinfeld bölümü yayınlandığında, Kramer’ın kıyafet seçimleri de dizinin ‘hiçbir şey hakkında bir şov’ konsepti kadar ikonik hale gelmişti. 

Her zaman tuhaf biri olan Kramer klasik parçaları alışılmadık bir biçimde bir araya getirirdi. Ayrı ayrı giyildiklerinde kıyafetleri o kadar da olağan dışı değildi, ama stil söz konusu olduğunda, Jerry’nin dad jean’leri, fazla büyük, tüm düğmeleri iliklenmiş ve pantolonun içine sokulmuş gömlekleri ve rahat New Balance ayakkabılarını gölgede bırakırdı. Jerry 1990’larda ana akım New York’un mükemmel sembolü iken, Kramer daha coşkulu ve eşsiz bir hayat görüşünü sembolize ediyordu. O, sizi hayallerinizin peşinden koşmaya, fikirlerinizi dile getirmeye, yaşamı kucaklamaya ve hayır yerine evet demeye teşvik ederdi. Kramer’ın ilginçliği o gömleklere uyuyordu ve egzotik gardırobu gerçeküstü saç kesimi ve kural dışı şahsiyetiyle mükemmel bir şekilde örtüşüyordu.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git