Okunan Makale:
Kişisel ve nesnel

Kişisel ve nesnel

Yazı Aylin Kumdagezer

Daniel Arsham’ın eserlerinde yoğunlukla gördüğümüz mimari alt metin, bu zamana kadar doğanın aşındırdığı duvarlar, sonu hiçbir yere çıkmayan merdivenler ve tabiatın yapıları çiğnediği alanlar çevresinde şekillendi. Mimari yapılarının prototipi diyebileceğimiz heykel çalışmalarında ise Arsham, basit ama paradoksal işaretleri kullanmayı tercih ediyor. Yapısal deney, tarihsel araştırma ve sarkastik analizi, Arsham’ın realite ile hayal dünyasını sorguladığı pratiğinin ilginç alaşımı olarak tanımlayabiliriz. 

Sanatçı, bu perspektifiyle bu zamana dek pek çok iş birliğine imza attı. Pharrell Williams için ürettiği Casio MT-500 Volcanic Ash isimli keyboard heykelinden, Christian Dior için tasarladığı aksesuara uzanan bu geniş skalanın yanı sıra, sanatçının eserleri, MoMA PS1 gibi pek çok önemli çağdaş müze ve galeride sergilendi. 

Şimdiyse Arsham’ın eserleri, Les Benjamins’in Mosaic Art Foundation ile yaptığı iş birliği sayesinde İstanbul’a geldi. Sanatçının yakın dönemde ürettiği birtakım işleri ‘Self Structure’ ismi verilen kürasyonla Les Benjamins’in Nişantaşı’ndaki butiğinde gösterime açıldı; 12 Eylül’de İstanbul’un en hareketli “sanatsal” haftasında açılan bu sergi, bir ay boyunca gösterimde kalacak. Sergide, 200 kilogram ağırlığındaki Mario, sanatçının kişisel eşyalarından esinlenerek tasarladığı Air Jordan 3 ve volkanik küllerden şekil bulan Snoopy’ye, sanatçının iki senedir üzerinde çalışıp yeni tamamladığı gri tavşan heykeli de eşlik ediyor.

Mosaic Art Foundation,  2018 yılında kurulan İsviçre merkezli bir vakıftır.

Les Benjamins, Akkavak Sokak. No:16 Teşvikiye, 34365 Şişli/İstanbul.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git