Okunan Makale:
“Keanussaince”

“Keanussaince”

Yazı Aslin Kumdagezer

Birçok yaşıtımın aksine, benim Keanu’yla ilk randevumda aktör uzun deri bir ceket giyinmiyor ya da Charlize Theron’la bir aylığına hayat değiştiren bir psikolojik detoksa girmiyor. Detayları hala dün gibi hatırladığım tanışmamızda, ben 2000 model Sony Rear Projection bir televizyon ekranının ünlü olmayan tarafında oturuyorum. Keanu ise 25 yaşında Bill & Ted’s Excellent Adventure’ında 80’lerin en popüler film temasıyla zamanda yolculuk ediyor. Film 1989 yılında piyasaya sürülüyor, tabii o tarihte Mr. Reeves henüz 2000’lerdeki popülaritesinden 10 yıl kadar uzakta, kamera karşısında cana yakın bir garipliğe sahip. Ne yazık ki benim yaş farkından dolayı Keanu’nun film kronolojisinde geride kalışım, tüm popüler filmlerini art arda izlememi gerektiriyor. Zira Bill & Ted’s Excellent Adventure’ın ikinci filminden sora direkt Matrix ‘franchise’ına geçiş yapıp araya Sweet November’ı ekleyince Keanu hakkındaki fikirlerim iyice birbirine giriyor. Duvarıma posterini asmaya hazırlanırken, Keanu’nun karakterleri beni çıkmazda bırakıyor ve jüri kararıyla Leo duvardaki yerinde kalmaya devam ediyor.

2019’da 55 yaşına giren ama hiç göstermeyen Keanu, (görünüşe göre Rob Lowe ve Paul Rudd ile aynı kaynak suyunu içiyor) popülaritesinde beklenmeyen bir sıçramaya tanıklık ediyor. 1990’lardan beri her sene en az bir kez beyaz ekranda karşımıza çıkan bu eksantrik Hollywood’lunun herkes tarafından yeniden durmadan konuşuluyor olması denklemden çıkarabileceğiniz üzere sadece yeni filmlerinden mütevellit değil. Tabii aynı yıl içerisinde John Wick’in 3. filmini piyasaya sürmesi, Netflix’in yeni nesil rom-com’u Always Be My Maybe’de kendini canlandırması, Toy Story 4’teki Kanadalı Duke Caboom’a ses vermesi ve Cyberpunk 2077 video oyununda Johnny Silverhand olarak karşımıza çıkacak olması Keanu’nun kamera arkasındaki aksiyonlarına burumuzu uzatma isteğimizi tetikliyor. Gördüklerimiz banka hesabında 360 milyon doları olan birinin aksiyonlarıyla paralellik göstermiyor. Belki hatırlarsınız, 2010 yılında Keanu’nun bir bankta oturup kendi başına sandviçini yediği fotoğrafı, internette “sad Keanu” adıyla nam salıp o yılın en popüler meme’ine dönüşüyor. Forumlar Keanu’nun her daim nazır olan içe kapanıklığının kanıtını bu fotoğrafta buluyor. Tam bu fotoğraftan sonra Keanu’nun mütevazı hayat anlayışı yavaş yavaş dijital dünyanın sayfalarında birikmeye başlıyor. Pandora’nın kutusu açılıyor ve 2019’un bir sabahında birdenbire herkes Keanu’nun nezaketinden, cömertliğinden ve mütevazılığından bahsediyor. Söz konusu Reeves’in mütevazılığını tartıya koymak olduğunda en iyi mukayase, Kanye’nin kendini ne kadar sevdiği olabilir.

Öyle ki şu an internetin Keanu sevgisi, aktörün beklediği ve hatta istediği bir durum değil. Zira onlarca yıllık şöhretine rağmen kamera arkasındaki hayatını oldukça açık yaşayan, her gün metroya binen, otomobil yerine motosikletini kullanan, her soranla tek tek fotoğraf çektiren hatta bir keresine oturup yemeğini bir evsizle paylaşan ve sohbet eden bir mütevazılıktan söz ediyorum. Tabii bu küçük günlük misallerin yanında kanser araştırmaları için finansman sağladığını ve çocuk hastanelerine anonim yardımlar yaptığını da belirtmek gerekiyor.

Belki de internetin etkisi altında olduğunu Keanussaince aktörün kendisinde de vuku buluyor. Keanu, onlarca yılın ardından ilk defa bir kız arkadaşıyla kamera önünde poz veriyor. Ne yazık ki Keanu’nun yaşlanmazlığı yeni kız arkadaşı Alexandra Grant’ın aleyhine işliyor ve aktörden 10 yaş genç olmasına rağmen ondan yaşlı olduğu dedikodularına gülümsemek zorunda kalıyor. İlişkinin sathi tarafından gerçek tarafına geçersek, Alexandra ve Keanu yıllardır arkadaş, beraber Reeves’in Ode to Happiness kitabı üzerinde çalışıp 2016’da Shadows’u yayınlıyorlar. 2017’den beri de birlikte, X Artist’s Book yayınevinin sahipliğini yapıyorlar. Günün sonunda aktör, filantropist, internet tanrısı ve yeni en iyi adam için hepimiz mutluyuz…

Açılış fotoğrafı: Keanu Reeves, Amanda de Cadenet, 2003.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git