Okunan Makale:
İspanya-Fransa sınırında

İspanya-Fransa sınırında

Yazı David Hellqvist

Bere takan birini hayal edin; yüksek ihtimalle Fransız bir kimse aklınıza gelecektir. Stereotiplere güveniniz tam ise bu kişi breton çizgili bir kazak dahi giyiyor olabilir. Fakat bu şapka tipinin geçmişini irdelerseniz, Fransız modası kadar İspanyol kökenlerinin izine de rastlayacaksınız. 

Malum ikilinin yolları genelde kesişiyor; 1920’lerde Wimbledon turnuvasında giydiği ünlü mavi beresiyle Fransız-Bask tenisçi Jean Borotra’da olduğu gibi. Borotra, bereyi uluslararası çapta popülerleştirdi, Fransa ve İspanya’da 13. yüzyıldan beri kullanılan bu aksesuarın sınırlarını genişletti. 

Ama bere hep sanatsal bir mizaca da sahipti. Ki bu durum, elitsilahlı kuvvetler ile olan bağıntısını daha da absürt bir noktaya taşıyor. Ve bu entelektüel-maço karışım, bir bakıma berenin ilginçliğini koruyor.

Tabii en önemlisi, Pablo Picasso etkeni… Zira bere neredeyse onun simgesi halinde. Ve Picasso bere hususunda Fransa-İspanya kesişimini bir kez daha gösteriyor: İspanya’nın güneydoğusundaki Malaga’da doğan sanatçı, yetişkin yaşamının büyük bir kısmını Fransa’da geçirmiş, 1973’te de kalp krizi sebebiyle yine Fransa’da hayata gözlerini yummuştu.

Anne Massey, Institute of Contemporary Arts: 1946-1968 kitabını hazırlarken Picasso’nun beresinin esas gücünü keşfettiğini söylüyor.“Institute of Contemporary Arts’ın aylık dahili bültenlerinin arasında Picasso’nun bere tarihçesine dair bir şey bulmuştuk.” diyor Massey. “Picasso’nun ICA’de sergisine gelenlerin unuttukları berelerle ilgili bir bülten görmüştük.” Neden mi? Çünkü Picasso o sıralarda hep bere takıyordu.

Maya in a Sailor Suit
23 Ocak 1938
Tuval üzeri yağlı boya
121,6 x 86,3 cm
Museum of Modern Art, New York

 

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git