Okunan Makale:
İguana matinesi

İguana matinesi

Yazı Müjde Metin

Tennessee Williams’ın oyunları arasında, 1944 ila 1960 yılları arasında yazdığı, kariyerinin ilk dönemindeki eserleri, eleştirmenler tarafından oyun yazarının hep ‘en iyileri’ olarak nitelendiriliyor. Zira zaten 1963-1982 periyodunda, Williams’ın kaleme aldığı çalışmaları (belki de, şöhrete rağmen, o sıralarda yaşam kesitlerini kağıda dökmeyi zor bulduğu için) azalıyor. 

1961’in ortasında oynanan ve bir bakıma kariyerinin ilk perdesinin son sahnesi olan The Night of the Iguana işte bu yüzden Williams’ı tanımak adına ilginç bir okazyon. 

Meksika’da yağmurlu bir gün. Kiliseden men edilmiş rahip Lawrence Shannon (Clive Owen), rehberliğindeki tur otobüsünü, içindeki genç kız ve kadınlarla bir yamacın eteğinde bırakarak, yamacın tepesine, arkadaşının oteline kaçıyor. (Çünkü otobüsten bir genç kız ile ilişkiye girmiş.) Otelin sahibi Fred ise önceki hafta ölmüş ve şimdi oteli karısı Maxine Faulk (Anna Gunn) işletiyor. Maxine de, haliyle, Shannon kadar olmasa da, biraz problematik. Birkaç saat sonra 

Oyun, hem set dekoru, hem de (keten bir beyaz takım elbise ile izlediğimiz) Clive Owen’ın etkileyici performansını barındıran başarılı dramaturguyla izleyicilerin hafızalarında akılda kalacak bir Meksika resmi çiziyor. Her ne kadar Maxine’in rum coco’ları ve Pedro-Pancho adındaki Meksikalı yardımcılarıyla olan diyaloğu sıkıcı olsa da…

The Night of the Iguana Londra’da 1992’de sahnelendiği zaman rahip başrolünü Woody Harrelson üstlenmişti. Şimdi ise Clive Owen, bilhassa ilk perdenin kapanışında gerçekleştirdiği solo performansıyla epey alkış topluyor. 

Ayrıca Judi Dench’in kızı Finty Williams da, otobüste kalan genç kızlar için büründüğü gürültücü gardiyan rolünü başarıyla oynuyor – bu kızların arasında Shannon’ın ilişkiye girdiği Charlotte da var. 

Ama tiyatro eleştirmenleri, oyunun, Williams adına düşüşün başlangıcını gösteren sinyaller barındırdığına dair görüşleriyle de haklılar: Ansızın sahneye girip çıkan “karikatür gibi görünen” Alman turistler akışı biraz bozuyor. 

Öte yandan, James Macdonald’ın yönettiği yeni adaptasyonda Hannah karakterini canlandıran Lia Williams’ın performansı da tartışmaya açık. Özellikle 1992’de Eileen Atkins’in topladığı takdirden sonra…

Fakat dört sıkıntılı hayat hikayesinin tek bir gecede çözüldüğü bu oyun, yine de, üç saat boyunca seyircilerin pürdikkat bakışlarını (büyük oranda Clive Owen’ın performansı sayesinde) üzerine çekmeyi başarıyor. Çoğu kişi eleştirmenlerin takıldığı nüanslara takılmadan, Owen’ın aksanıyla, Shannon’ın pek çok kez söylediği ifadeyle çıkıyor Noël Coward sahnesinden: “Fan-tas-tic!”

The Night of the Iguana, 28 Eylül’e kadar Noël Coward sahnesinde gösterimde. 

Ana sayfadaki özet cümlede yer alan Meksika ibaresi (Güney Amerika’nın ön kapısı, Birleşik Devletler’in arka kapısı: Meksika) Maxine Faulk’a ait bir repliktir.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git