Okunan Makale:
ET 66 dersleri

ET 66 dersleri

Toplama yapmak neden gemi kullanmaya benzer? | Post Magazine

Yazı Mark Adams, Fotoğraf Thomas Brown

Cepte taşınabilen hesap makinesi 1970’lerde bir okul nesnesine dönüşünce sonunda sürgülü hesap cetvelleri ve logaritma tabloları matematik derslerimden elini ayağını çekmişti.

Fakat 1980’lerin başlarında Dieter Rams dünyasıyla tanışır tanışmaz satın aldığım Braun tıraş makinesi, çalar saat ve kahve makinesinin ardından, 1987’de tanıtılan ET 66 ile hayatımda yeni bir hesap makinesi sayfasına geçtim. O günden beri bu cihaza karşı saygım her geçen gün daha da artmıştır.

Ama yaygın yanlış kanıların aksine, bu cihaz, Rams tarafından değil, 1965’ten bu yana onun yanında yer alan en mütevazı tasarımcı Dietrich Lubs tarafından tasarlanmıştır. Lubs, gemi inşa eğitimi almış ve itibarlı Braun tasarım ekibine kendisini dahil etmesi için Rams’ı ikna etmek amacıyla mülakata yanında bir gemi çizimiyle gitmiş bir tasarımcıdır.

Gemi inşa etmek için gerekli hassasiyet, Lubs’ın ET 66’sında da kendini gösterir. Açma ve kapatma butonları bile, sancak ve iskeleyi andırır. Fakat cihazın kompozisyonu muhteşemdir; kahverengi ve yeşil ile renklere göre gruplanmış fonksiyonların yanı sıra, en sık kullanılan buton (doğanın yüksek kontrastlı renklerinden) siyah üzerine sarıdır. Beyaz Akzidenz-Grotesk rakamların yer aldığı siyah butonlar cilalıyken fonksiyon butonları daha mattır. Bu mat butonlar, parmak uçlarına daha fazla rahatlık sağlamaya yönelik dışbükey biçimleriyle bir arada düşünüldüğünde ışığı biraz daha fazla alır ve böylelikle öne çıkar. Ve tabii ki, bu rakamlar butonların içine kalıp şeklinde yerleştirildiği için yıllar sonra bile, hala yeni gibi durabilir.

ET 66 hesap makinesinin arkasını çevirdiğinizde, arka kapağın yivli olduğunu görürsünüz; bu çözüm cihazın elinizde kaymasını engellemek için düşünülmüştür. Dört adet kauçuk ayak ise, cihazın masanızın üzerinde kaymasını engellemeye yöneliktir. Ve ET 66’nın arka tarafında ayrıca, olağanüstü bir biçimde insan hatalarını önleyecek şekilde tasarlanmış pil bölmesi yer alır – cihazın açıklamaya gerek duyulmayacak kadar açık ve net olması nedeniyle neredeyse hiç kullanılmayan şık bir talimat paneliyle birlikte. 

Peki ama bu güzelliğin 24 yıl sonra bile halen çantamda ve günlük hayatımda yer almasını sağlayan şey aslında nedir? Biçimiyle işlevselliği arasındaki süblime uyum mu? Muhakkak. Fakat bu sorunun daha doğru olan cevabı şu: Cihazın kılıfı. ET 66 bu dayanıklı plastik kılıfın öylesine rahat yerleştirilir ki kullanıcıya adeta iki parçayı bir arada tutması ve bu güzelliği koruması için yalvarır.

Açıkçası dünyada çeyrek asır kullanıldıktan sonra hala muhteşem görünen ve iyi çalışan daha fazla ürüne ihtiyaç var. ET 66 bu sebeple alınması gereken değerli dersler barındırıyor. 

Mark Adams Vitsoe’nin Genel Müdürü’dür.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git