Okunan Makale:
Milano’da endüstriyel nostalji

Milano’da endüstriyel nostalji

Yazı Maurizio Stocchetto

60’ların başında meşhur bir kayak merkezinde büyüdüğüm için, ailem bana babamın işi dolayısıyla Milano’ya taşınmamız gerektiğini söylediğinde inanılmaz heyecanlanmıştım. Şehir hayatının cazibesi, tüm o ışıklar, bitmek tükenmek bilmeyen ekonomi… Öyle büyülenmiştim ki, kaygısız hayatımı geride bırakışımı hiç umursamamıştım. 

Şimdi post-endüstriyel Milano’da yaşıyorum. Çocukluğumdaki pek çok yönüm değişti ve heyecanla taşındığım bu şehir de uzun bir dönüşümün ardından çok değişti. Yeni bir sürü yer açıldı ama öte yandan, sıklıkla gittiğim çoğu butik ve kulüp çok kısa bir süre içerisinde kapandı; bunların arasında halen açık kalanlarda da tanıdık yüzler epey azaldı; tanıdıkların yüzleri de eskisi gibi gülmüyor…

Bu şartlarda ben artık teselliyi sanat sergileri ve mimaride buluyorum. 

En sevdiğim evlerden biri, şehir merkezindeki, Milanolu mimar Portaluppi’nin 1935’de varlıklı bir sanayici aile için yaptığı, aileyle aynı ismi taşıyan, Villa Necchi Campiglio. Çünkü mimarisi, mobilyaları ve etkileyici sanat koleksiyonu, bugün Milano’nun çoğu yerinde varlığını koruyamamış bir yaşam standardını gösteriyor. Bir noktada kar amacı gütmeyen Fondo per l’Ambiente Italiano örgütüne bağışlanan bina, bugün bazı şanslı sanayicilerin eskiden nasıl yaşadıklarını hatırlatan bir sembol gibi arzıendam ediyor. 

Maurizio Stocchetto, Milano’daki Bar Basso’nun sahibidir. 

Villa Necchi Campiglio, Via Mozart 14, 20122 Milano
Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git