Okunan Makale:
Duyulmamış klaksonlar

Duyulmamış klaksonlar

Yazı Dick Cuthell

Çocukken kiliseden tanıdığım birkaç teyze bana vasiyetleriyle para bırakmışlardı. Ve ben de o parayla ilk trompetimi satın almıştım. Ama nihayetinde çok diyez ses çıkardığını düşündüğümden bıktığım kanısına vardım ve çalmayı bıraktım. 

İstediğim trompeti alacak param da yoktu. 

Ama bu sayede büğülü trompet ile (flugelhorn) ile tanıştım. Ve sonuçta trompeti bırakıp bu enstrümana geçtim. 

Büğülü trompetim ise bir noktada Japonya’da The Specials ile turdayken kullanılmaz hale geldi. Konserde yangın çıktı ve seyirciler sahneye akın etti. Yangın söndürücüler kullanıldı; hepimiz çok fena öksürüyorduk. Tüm bunların ardından sahne yöneticisinin beni sahne arkasına aldığını hatırlıyorum, klasonum parçalara ayrılmış bir vaziyette, örtüyle örtülen cansız bir beden gibi yerde yatıyordu. 

1970’lerde müzisyenler bana plakta sesi daha yoğun duyulabilecek bir ekipman sorup durdukları için ben de bu vesileyle hemen bir Vincent Bach Stradivarius kornet aldım. Ve Eurythmics, Madness ve The Specials ile bir sürü yerde onunla çaldım. (Kendisini en iyi Ghost Town’da dinlersiniz.)

Bu kornet bambaşkadır; eskidikçe daha da orijinalleşmiş çok karakteristik bir tınısı vardır. Hiç mükemmel değildir, yeni enstrümanların tonlandığı zamandaki gibi ses çıkarabilir. Yani biraz dengesizdir… Ama bence enstrüman dediğiniz zaten böyle olmalıdır.

Dick Cutchell, İngiliz bir klakson müzisyeni ve müzik yapımcısıdır; The Specials, Bob Marley ve Rico Rodriguez ile çalışmıştır. 

Yukarıda: Vincent Bach Stradivarius kornet.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git