Okunan Makale:
Dijital çağın lüks inkılapları

Dijital çağın lüks inkılapları

Yazı Aylin Kumdagezer

Geçtiğimiz aylarda Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının ardından Arnault ailesi ve LVMH, kiliseye renovasyonu için toplamda 200 milyon euro bağışta bulunmuştu. Doğduğu coğrafyaya beslediği duyguları yalnızca marka imajıyla değil, projeleriyle de yansıttığını gördüğümüz Louis Vuitton, bu yeni örneğin dışında, “Fransız” hissiyatını spor kategorisinde de desteklemiş, geçen sene Roland Garros kupalarının şatafatını “update” etmişti: Yani Rafael Nadal’ın hegemonyası ünlü toprak kort turnuvasında hali hazırda devam ederken, Fransa Tenis Federasyonu ile yaptığı iş birliği sonucunda, Roland Garros’un kupalarını özel iki trunk ile sunmuştu. 

Eskilerde seyahat çantası olarak kullanılan bu nesneleri günümüze spor müsabakalarıyla adapte edip görünürlüklerini artırmak, esasen Louis Vuitton’un tarihi temellerine nasıl tutunduğunu da gösteriyordu.

Ama aslında marka bu yeni nesil turnuva yolculuğuna (Fransa kökenli bir spor olan) tenisle başlamamıştı; daha önce FIFA World Cup, America’s Cup ve Webb Ellis gibi etkinlikler için de bu turnuvaların orijinal özelliklerinden referans alıp, bespoke tasarımlar yapmıştı. Tüm bunların sayesinde açıkçası Louis Vuitton, görmekten biraz sıkıldığımız “futbolcu valizi” etiketinden de sıyrılarak, modern spor döneminin ‘Fransız eleganı’ olarak tarihte ve hafızalarımızda yer etti. 

Kupa seremonilerinde görmeye hayli alıştığımız markanın radarında şimdi ise “elektronik spor” adı verilen, organize video oyunu yarışları var. Anlaşılan yeni jenerasyonu da trunk’larına alıştırma ideali peşinde. 

Geçtiğimiz hafta açıklanan, Riot Games ile yapılan iş birliği kapsamında Louis Vuitton, Summoner’s kupası için trunk tasarlıyor. 

A.B.D. menşeli Riot Games’in 2009 yılında online olarak piyasaya sürdüğü League of Legends “dünyanın en çok oynanan oyunu” unvanıyla bir fenomene dönüşmüştü. Hal böyle olunca Riot Games, 2011 yılından bu yana her sene League of Legends World Championship turnuvasını düzenlemeye başladı. 

2019’un play-in grup aşaması 2 Ekim’de Berlin’de başlayacak; turnuvanın sonraki durağı ise çeyrek final ve yarı final için Madrid olacak. 10 Kasım’da da final Paris’te gerçekleşecek ve elektronik sporun en prestijli ödülü Summoner’s Cup sahibini, Louis Vuitton trunk ile beraber bulacak.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git