Okunan Makale:
Bir Moskovalı tüccar

Bir Moskovalı tüccar

Yazı Madeleine Morley

“Bir resim seni psikolojik açıdan etkileyebiliyorsa hemen satın al çünkü bu, karşında iyi bir işin durduğunu gösteriyor.” 19. yüzyılın sonunda kızına bu tavsiyeyi veren Rus sanat koleksiyoneri Sergei Shchukin, bu sanat algısıyla tarihi bir koleksiyon yarattı. Ve aslında her şey, kendi halinde sessiz sakin bilinen bu adamın 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, topladığı eserleri göstermek için Pazar günleri Trubetskoy konağının kapılarını halka açmasıyla başladı. Genç sanat öğrencilerinden oluşan bir jenerasyon, sevdikleri resimleri onun evinde tuvallerine aktardılar. Ki bu da onları soyut sanata doğru götürdü. 

Matisse’in gün batımı tonları; Picasso’nun çarpık açıları; Degas’ın canlı gözüken vücutları; Cezanne’ın dünyevi renkleri… Süslü tavanlı odaların duvarları bu eserlerle dolup taşıyordu. 

Büyük Peter’den beri varlıklı çarlar sanatı desteklemişti ama 19. yüzyılın sonlarına doğru yeni Fransız ressamların eserlerini alanlar, Shchukin’in başı çektiği Moskovalı tüccarlar olmuştu. Matisse’in La Danse’ı ve Picasso’nun Les Demoiselles d’Avignon’unun da içinde bulunduğu söz konusu eserleri Slav-Rus aristokratlar küçümsüyorlardı. 

Gauguin tablolarını o dönemde sadece Shchukin’in sofistike ziyaretçileri anlamlandırıyordu. 

Shchukin, açık fikirli, eşsiz bir koleksiyonerdi. Desteklediği tüm sanatçılarla da yakın arkadaşlıklar kurdu. Bir eseri satın almadan önce resmin önünde sanatçısının vermeye çalıştığı hisse kapılabilmek için saatler geçirebiliyordu.  

1918’de devrimden kaynaklanan politik kargaşa yüzünden ailesiyle Paris’e taşındıktan sonra, Shchukin’in koleksiyonu devlet mülkiyetine geçti ve müze depolarında saklandı. 1960’lara dek hiçbir yerde gösterilmedi. Şimdi bu eserlerin çoğu Rus müzelerine ait, özellikle Pushkin ve Hermitage’a. Ara sıra uluslararası müzelere sergilemeleri için ödünç veriliyor…

Henri Matisse
1909, Still Life with Dance
Tuval üzeri yağlı boya
89.5 x 117.5 cm
Hermitage Müzesi, Saint Petersburg
Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git