Okunan Makale:
Bibliyomani

Bibliyomani

Yazı Simon Finch

1989 yılında kitapçılık kariyerim alıp başını gitmişti, haliyle mümkün olduğunca her müzayedeye katılmaya çalışıyordum. Bunlardan biri, aynı yılın Kasım ayında New York’ta düzenlenen Sotheby’s müzayedesiydi. Satışa çıkan kitapların durumu çok iyiydi. Pek çok dikkat çeken parçanın arasında, birinci basım bir Don Kişot ve bilim tarihinin en önemli kitaplarından biri olarak kabul edilen  1540’ta Gdansk’ta basılmış Georg Joachim Rheticus’un Narratio Prima’sı vardı. 

Rheticus, Kopernikus’un tek öğrencisiydi ve bu kitap Kopernikus’un Güneş merkezli evren teorisinin ilk basılı beyanıydı. Kitap Kopernikus’a kendi kitabını yayınlaması için cesaret vermişti. Ama Kopernikus, De Revolutionibus’un sayfalarına ölüm döşeğindeyken 1543’te bakabildi. Açıkçası muhtemelen doğru zamanda dünyadan ayrıldı; malumunuz, Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi fikri o zamanlar pek popüler değildi. 

Ben ise bu kitabın satışa çıkacağı müzayedenin gerçekleştiği ay evlenmiştim ve kitabı görebilmek için eşimi balayının rotasını değiştirmeye ikna etmem gerekiyordu. Eşim nezaketle teklifimi kabul etse de, her şey boşunaydı. Rheticus 470 bin dolar’a satıldı. Ki o zamanlar bu meblağ benim için erişmem imkansız denecek kadar yüksekti. 

Ama müptela bir kitap koleksiyoneri umut ve arzudan beslenir. Bibliyomani, her ne kadar 18. yüzyılda (Manchester Kraliyet Kliniği’nden bir doktor olan) John Ferriar tarafından tanımlansa da çok daha eski bir beladır ve şifası da yoktur. Tek bir cildi satın aldığınızda tatmin olmanız mümkün değildir. Bu hastalığın sanrıları vardır. Düşünün ki ben her ne hikmetse Rheticus’un unutulup gideceği için kelepir fiyata satılacağına inanıyordum. 

Yaklaşık 10 sene sonra Avrupa’daki bir kitap fuarında, bir beyefendi bana “hayli ender rastlayacağım bir kitap” ile ilgilenip ilgilenmediğimi sorduğunda da cevabım elbette “evet” idi ama neyle karşılaşacağımı kestiremiyordum. Ve böylece karşıma yine Rheticus’un kitabı çıktı. Üstelik karşımdaki, bir o kadar nadir bulunan ikinci basım bir Narratio Prima idi. Ve bu kez pazarlık yapabilecek bir pozisyondaydım. (İşin pazarlık tarafı hep çok eğlencelidir.)

Yine de neticede hiç Don Kişot’um olmadı ve evliliğim sona erdi ama ne derler bilirsiniz: Hayatta her şeye sahip olamazsın.

Simon Finch, 1980’den bu yana antika kitap koleksiyoneri ve satıcısıdır. 

Yukarıda: 2017’de Christie’s ile müzayedeye çıkan Narratio Prima.

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git