Okunan Makale:
60’lar platformu

60’lar platformu

Yazı Alfred Mallory, Fotoğraf Charlie Gates

Up5 koltuk, pek çok iyi fikir gibi duşta tasarlanmış! Sıkıp bırakınca ilk baştaki formuna dönen banyo süngerini gördüğünde (renk ve malzemeleri eğlenceli ele alış biçimiyle tanınan, öncü İtalyan tasarımcı) Gaetano Pesce, bu form değişiminden ilham alarak aynı fikri bir koltuğa uygulamak istemiş. C&B Italia bu fikri 1969’da sunduğunda, sonuç, büyük boyutlarda, yarı antik bereket tanrıçası ve yarı uzay çağı teknolojisi harikasıydı: Tıpkı sünger gibi, taşınırken vakumla on katı kadar sıkıştırılabilen koltuk, PVC kılıfından çıkarıldığında heyecan verici bir biçimde genişliyordu. 

Çağının bir ürünü olan Up5 (ona elastik bir iple bağlı Up6 adlı puf ile birlikte geliyordu) özgür 60’ların iyimserliğini ve dönemin insan yapımı materyallere yönelik hevesini yakaladı; öte yandan bir yıl önce yaşanmış öğrenci protestolarının devrimci ruhuna da çok şey borçluydu. Paris’te 1968 Mayıs olaylarının harekete geçirmesiyle İtalya’da üniversite çevrelerinde bir araya gelen gruplar ve kolektifler, mevcut endüstriyel sistemi reddederek tasarım ve plastiğin kullanımıyla ilgili radikal fikirleri desteklediler. Dinamik ve kavisli formu ve poliüretan kullanımı ile Pesce’nin koltuğu C&B’yi bu yeni fikirlerle tanıştırmış oldu, kısa sürede de ikona dönüştü: James Bond, Diamonds Are Forever filminde bir Up koltuğa uzandı, 1972’de New York Modern Sanat Müzesi (MoMA), koltuğu İtalya’da ortaya çıkan bir The New Domestic Landscape (Yeni İç Mekan Peyzajı) örneği olarak sergiledi.

1973’e gelindiğinde, C&B, şu anki adıyla B&B, koltuktaki kabartıcı maddenin ozon tabakasına zararlı olduğunu keşfedince ardından Up5 üretimi de durduruldu. Yıllarca bir kült ürün koleksiyoneri için aranan parça olan bu koltuk, 2000’de yeniden piyasaya sürüldü; artık şişme değildi ama Pesce’nin hacimli, ikonik tasarımı hala geçerliydi. Bugün koltuğun 50. yıl dönümünü kutlayan B&B, ilk çıktığında Pesce’nin geliştirdiği kendine özgü ton planını anımsatan çizgili bej ve petrol yeşili modelinin yanı sıra bir dizi renk seçeneği de sunuyor.

Türkiye’de Up koltuğa Mozaik Design’da ulaşabilirsiniz. Ortaköy, Dereboyu Cd. No:78, 34347 Beşiktaş/İstanbul

Yorumları Gör (0)

Cevap bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

© 2019 Port Magazine
Tüm Hakları Saklıdır.

Başa Git